Wieczerza Pańska

W ostatnią sobotę mogliśmy przeżyć szczególne nabożeństwo oczyszczenia...

W naszym kościele nie obchodzimy cyklicznych świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, ale kiedy kilka razy do roku (przeważnie co 3 miesiące) uczestniczymy w Wieczerzy Pańskiej przeżywamy ją jak największe święto jakie można mieć w życiu. To dzień, na który wielu z nas przygotowuje się kilka dni lub tygodni, rozmawiając z Bogiem o swoich grzechach i prosząc Go o wybaczenie. Spotykamy się z przyjaciółmi lub też tymi, których mniej tolerujemy, aby wyjaśnić nierozwiązane wcześniej sprawy i przebaczyć sobie nawzajem niemiłe słowa i czyny. Niektórzy z tego powodu poszczą kilka dni, aby jeszcze bardziej przybliżyć się do Boga - taki post sprawia, że mogą też przeżyć fizyczne oczyszczenie przed przystąpieniem do Wieczerzy.

W moim domu praktykuje się również przygotowanie szczególnego obiadu na ten dzień, kiedy cała rodzina może się spotkać i rozmawiać o Bogu i Jego miłości w otoczeniu najbliższych. To niezwykłe chwile, które znaczą dla nas bardzo dużo.

W ostatnią sobotę, po raz pierwszy po wakacjach, przyszedł czas na, właśnie takie święto - Wieczerzę Pańską. Nabożeństwo było inne niż zwykle, o wiele bardziej duchowe, wyciszone oraz kameralne. Uwielbialiśmy Boga wieloma pieśniami, a pomiędzy nimi mogliśmy dzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami, podziękować Mu za coś lub prosić wspólnie za innych. Pastor Ryszard Jankowski wprowadził nas swoim kazaniem słowa Bożego w klimat Wieczerzy. Jego słowa były ogromnym pocieszeniem dla tych, którzy uważają się za niegodnych, aby przystąpić do Wieczerzy - Jezus przecież wzywa nas wtedy jeszcze szczególniej, abyśmy oczyścili się i przyszli do Niego.

Wieczerza jest pamiątką ostatniej wieczerzy Jezusa z apostołami i my również, jak Jezus uczniom, umywamy sobie nogi  nawzajem. Nasz Król i Zbawiciel każdego traktuje jednakowo i uniżył się, aby nam usługiwać, tak też i my powinniśmy postępować wobec innych. Potem każdy spożywa przaśny chleb oraz sok z winogron, które są symbolem ciała i przelanej za nas na krzyżu krwi Jezusa. Szczególna modlitwa indywidualna kończy nabożeństwo.

Każdy z nas jest grzeszny, ale dzięki wyznaniu grzechów Panu Bogu oraz przystąpieniu do oczyszczającej Wieczerzy Pańskiej możemy dostąpić oczyszczenia w Chrystusie . On sam, będąc tu na ziemi, pokazał nam jak to czynić. Dlatego to święto jest bardzo osobistym przeżyciem dla każdego, kto bierze w nim udział.

 

 

Jeśli jesteś ciekawy jak to wygląda zobacz Galerię Zdjęć poniżej po lewej stronie.

Autor artykułu: 24.09.2012r.

Dodane przez: Administrator | Opublikowano: 2012-09-24 | Kategoria: Relacje

Wyświetleń: 1982


Dodaj komentarz