Relacja ze spotkania o diecie bezglutenowej

To było bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego otrzymaliśmy dużą garść rzetelnych informacji na temat glutenu i chorób z nim związanych.

Jedną z tych chorób jest celiakia – choroba genetyczna, która trwa całe życie. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej. Choroba ta wywołana jest nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego organizmu na spożywany gluten - białko zawarte w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu). Nietolerancja glutenu skutkuje zanikiem kosmków jelita cienkiego (maleńkich wypustek błony śluzowej) odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu do krwioobiegu. W efekcie dochodzi do niedożywienia organizmu, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów. Te najczęstsze to przewlekłe biegunki lub obfite stolce tłuszczowe, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha, brak apetytu, osłabienie siły mięśniowej, częste infekcje, u dzieci niski wzrost i waga ciała, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, w badaniach pomocniczych: niskie stężenie białka, niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedobory witamin (A, D, E, K, kwasu foliowego).
Zupełnie inne choroby niż celiakia to alergia na gluten i nadwrażliwość na gluten. W obu przypadkach mówimy o glutenowrażliwości, gdzie nie ma zaniku kosmków jelitowych a pomimo tego spożycie glutenu powoduje niepożądane objawy u pacjenta (wymioty, biegunka, pokrzywka skórna, wodnisty katar, skurcz oskrzeli, zmiany skórne o typie atopowego zapalenia skóry) W przeciwieństwie do celiakii w tych chorobach dieta bezglutenowa może być stosowana czasowo.

Jak się okazało życie na diecie bezglutenowej wcale nie jest łatwe. Przemysł spożywczy bardzo lubi gluten ze względu na jego właściwości fizykochemiczne i mechaniczne takie jak: elastyczność, sprężystość, lepkość, plastyczność. Ponadto gluten wiąże tłuszcz z wodą, emulguje i stabilizuje oraz jest doskonałym nośnikiem dla aromatów i przypraw. To wszystko sprawia, że gluten spotkamy nie tylko w pieczywie, ale i w takich produktach jak wędliny, jogurty, sery, cukierki, lody, sosy , majonez, suszone owoce, napoje, a nawet przyprawy. Jednym słowem gluten jest wszechobecny!

Osoby na ścisłej diecie bezglutenowej muszą nauczyć się czytać uważnie etykiety a także w kuchni używać zastępników. Zamiast mąki pszennej czy żytniej – mąka kukurydziana, jaglana, gryczana, ryżowa, orzechowa (czyli tzw. mąki niezbożowe). Te mąki stają się bazą do makaronów, pizzy czy ciasta. Oczywiście jest to możliwe o czym mogli przekonać się nasi goście, gdyż po wykładzie odbyła się degustacja bezglutenowych pyszności – chleb wieloziarnisty i kukurydziany, focaccia, masło z czosnku i pasta z pieczarek, kotlety z kaszy jaglanej, sezamki i ciasto marchewkowe (przygotowane z mąki gryczanej i migdałowej zachwyciło chyba wszystkich!). Przepisy na wszystkie potrawy tradycyjnie już znalazły się w naszym biuletynie. Możecie je również znaleźć w naszej zakładce ZDROWIE.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy pani Agacie Radosh ze Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij po zdrowie w Poznaniu za wizytę w naszym Klubie Zdrowia. Osoby, które nie mogły zawitać do nas odsyłamy na stronę Stowarzyszenia gdzie znajduje się nagranie tego wykładu http://blog.siegnijpozdrowie.org/2014/02/kuchnia-bez-glutenu.html

A co w Klubie Zdrowia w czerwcu?

NIEZWYKŁE ZALETY ZIELONYCH KOKTAJLI

14 czerwiec (niedziela) godz.16

plac Mariacki 4 
(wejście od ulicy Farnej)

wstęp wolny!!!

 

Dodane przez: Ewcysia | Opublikowano: 2015-05-26 | Kategoria: Relacje

Wyświetleń: 731


Dodaj komentarz