A jak amarantus

Ostatnio wiele mówi się o roślinie zwanej zbożem XXI wieku, której walory doceniali już starożytni Inkowie i Aztekowie. Warto zatem poznać bliżej amarantus czyli szarłat wyniosły.

AMARANTUS to roślina, której właściwości odżywcze wielokrotnie przewyższają pszenicę. Posiada wysoką zawartość białka i co ciekawe jako roślina zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne ( dla niewtajemniczonych – to takie aminokwasy, które musimy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem). Zazwyczaj produkty pochodzenia roślinnego nie posiadają kompletu tych aminokwasów dlatego mówi się o tzw. białku niepełnowartościowym, ale łączenie różnych produktów roślinnych ze sobą, np. strączkowe z węglowodanami powoduje, że aminokwasy świetnie się uzupełniają i nie ma obaw o niedobory białka. Tak więc AMARANTUS chętnie spożywany jest przez wegetarian.

Kolejne walory to takie, że zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, a te odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób serca. Pomaga zwalczać wysoki poziom cholesterolu oraz obniża ryzyko występowania chorób nowotworowych ze względu na zawartość tokotrienoli oraz włókna spożywczego.

Wysoka zawartość łatwo przyswajalnego wapnia, magnezu, żelaza stawia go wyżej nad mlekiem, czekoladą czy szpinakiem. Jest cennym składnikiem dla kobiet w ciąży i dzieci. Bogaty w witaminy z grupy B oraz wit. A, E i C. Przez to, że nie zawiera glutenu polecany jest osobą chorym na celiakię. Dwukrotnie więcej niż otręby owsiane zawiera błonnika, który pobudza perystaltykę jelit oraz spowalnia wchłanianie tłuszczu i glukozy. Ma dużo skwalenu – lipidu opóźniającego procesy starzenia.

W jaki sposób można spożywać amarantus?  W postaci całych ziaren, kaszy, mąki, płatków oraz ziaren ekspandowanych (popping), jako główny składnik lub jako dodatek. Zachęcamy do zapoznania się z amarantusam w praktyce – w zakładce kulinaria polecamy kilka przepisów.

 

Dodane przez: Ewcysia | Opublikowano: 2013-12-14 | Kategoria: O zdrowiu

Wyświetleń: 662


Dodaj komentarz